PASQYRA E SHTYPIT SHQIPTAR

 PASQYRA E SHTYPIT SHQIPTAR

Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të shtypit shqiptar për ditën e sotme: 


Gazeta Shqip


KORRUPSIONI, USAID TREGON “KAMPIONËT”
Publikohet sondazhi: Më të korruptuarit: deputetët dhe ministrat. Të ndershëm: Presidenti dhe mediat. Detajet e raportit për qeverinë dhe ekonominë. PD e PS “lexojnë” shifrat kritike. Braçe: Të ikë Berisha. Bregu: Ne e ulëm ryshfetin.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:
Pasaportat biometrike, sot fillon shpërndarja.

Shqipëria dhe NATO, futboll pas anëtarësimit. Ndahen 2-2

Gripi i derrave, Shqipëria merr masat e para antivirus.


Panorama


NDRYSHON VENDIMI PËR PENSIONET. PAGAT E REJA SIPAS KUALIFIKIMIT

Qeveria rrit me 22 përqind përfitimin në fshat, në qytet mbetet 8 përqind. Pagat për administratën.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Gjykata e Lartë rihap çështjen e Durrës - Kukës.

Sondazhi i USAID/ Korrupsioni, ministrat e Berishës si të Nanos.

Kartat, nisin sot penalizimet për ata që nuk aplikojnë.


 Gazeta Shqiptare


BISEDAT SEKRETE. NDRYSHIMI I KUFIRIT U PROJEKTUA NË KORFUZ

Marrëveshja e dhurimit të 225 km2 hapësirë detare për grekët, u bisedua me harta greke, në ishullin grek. Zbardhet Takimi i dy komandantëve të flotave, ditën e Pavarësisë së Shqipërisë.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:
Kryeministri në PPE/ Do iki po humba zgjedhjet e qershorit

Mbyllen 50 ndërrmarje/ Fasonistët i turren qeverisë: Po na falimenton.

Gripi i derrit, shëndetësia jep 10 milionë lekë për parandalimin.


Gazeta Standard


BERISHA, PPE-ve: VOTA MAJTAS, VOTË PËR MURET E KRIMIT E KORRUPSIONIT

Kryeministri shqiptar, duartrokitje frenetike në kongresin e Partive Popullore, mes 20 kryeministrave dhe kancelarëve të Evropës.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Sondazhi USAID/ Korrupsioi në vend u ul me 9 pikë.

Zv. Presidenti amerikan së shpeejti në Kosovë. Pritet dhe në Tiranë.

Kodi i Punës/. Drejt rishkrimit, hiqen kriteret e ngurta.


Gazeta Shekulli


GJYKATA E LARTË KTHEN DOSJEN “BASHA”
Dje vendimi/ Gjyqtarët rrëzojnë të gjitha vendimet e mëparshme dhe miratojnë zgjatjet e afateve për abuzimin 230 milionë euro. Basha do të konsiderohet sërish i pandehur dhe do të përballet me gjykatën.

Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:
Ceka: Kufijtë detarë, pakti vendoset nga parlamenti i ri.
Pogradec/ Shpërthen hoteli në qendër të qytetit, mister shkaqet.

Gazeta Metropol


BSH: QEVERIA TË RISHIKOJË SHPENZIMET, S’KA TË ARDHURA

Këshilli Mbikqyrjes kërkon marrjen e masave të reja, kriza globale nis efektet e para në Shqipëri. Fullani: Qeveria do të ketë vështirësi në financimin e defiçitit buxhetor. Banka tërheq vëmendjen për frenimin e kredisë, ndërsa thekson se dhe ky vit do të ketë rritje ekonomike.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Pensionet, pas rritjes shtohen dhe kompensimet.

Fushata/ PS në Greqi për të thithur votat e emigrantëve

Gripi i derrave, fqinjët e Shqipërisë me rastet e para të dyshuara.


Gazeta Republika


MËSUESIT, SHTESA NË PAGË PAS 1 MAJIT
Përfitimi do të llogaritet në bazë të kualifikimit profesional dhe të vjetërsisë në punë. Përqindja e parashikuar shkon nga 5 deri në 20 përqind shtesë në pagë.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:
Ministri i jashtëm Italian, Franko Frattini: Plani për Ballkanin hap një perspektivë të qartë evropiane për shqiptarët.

Berisha në Kongresin e PPE-ve: E djathta do ti fitojë zgjedhjet parlamentare.

Qeveria amerikane i dhuron Shqipërisë sisteme të informatizuara për kontrollin kufitar.


Gazeta Koha Jonë


BE, 19 KRYEMINISTRA MBËSHTESIN BERISHËN

Në kongresin e Partive Popullore evropiane, kryeministri mori dje mbështetje të fortë nga homologët e pjesës më të madhe evropiane, përfshirë Presidencën e radhës së BE dhe kreun e Komisionit Evropian, Barroso.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Raporti/ BSH: Inflacioni këtë vit do të jetë i ulët.

Kongresi/ Gjinushi: Ku duhet bërë më shumë opozitë.

Berat/ Mashtron ortakët zhduket me miliona italiani.


Gazeta Korrieri


MEKSI RIKTHEHET NË POLITIKË, BASHKOHET ME “POLIN E LIRISË”

Ish-kryeministri pritet të jetë kryetar i Bordit të Orientimit të Strategjive të forcës së djathtë, që në këto zgjedhje do të rivalizojë edhe me PD-në e Berishës. Meksi: Do të angazhohem.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Gjykata e Lartë/ Rihapet çështja “Basha”, vendimet pro ministrit, antiligjore.

Sondazhi i USAID/ 14 institucionet e korruptuara, në krye janë ministrat dhe doganierët.


Tirana Observer


KRIZA EKONOMIKE/ BANKA E SHQIPËRISË: QEVERIA TË SHKURTOJË SHPENZIMET

Problemi kryesor gjatë tre muajve të parë të këtij viti janë tkurrja e kredive nga bankat e nivelit të dytë, kryesisht ndaj biznesit dhe konsumatorit. Kjo ka sjellë një ngërç, i cili është reflektuar edhe në rënien e shkëmbimeve tregtare.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Alarmi në Shqipëri/ Brenda 1 viti gripi i derrave mund të shkaktojë deri në 1.4 milion të vdekur.

Sondazhi/ USAID: Ministrat dhe zyrtarët e pronave janë më të korruptuartit.


Gazeta Tema


ANKETA E USAID: QEVERIA BERISHA ARRIN QEVERINË NANO PËR KORRUPSION. BREGU: SONDAZH I NJË ANSHËM

Çdo vit korrupsioni vjen në rritje, ndërsa qytetarët shprehen se gjendja e tyre ekonomike është shumë e keqe. Ministrat dhe deputetët, më të korruptuarit. Media në krye të luftës antikorrupsion.

 
Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Politikë/ Berisha: Unë çmontova murin e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Politika/ PS: Ja apse nuk mund të ngrihet një central atomik në Shqipëri.

Kronika/ Dhunohen arbitrat italianë, reagon ashpër ambasada e vendit fqinj.


Gazeta “RD”


74 PARTI, 22 KRYEMINISTRA DHE PRESIDENTË, MBËSHTESIN FITOREN E BERISHËS NË ZGJEDHJE

Kryeministri ndez kongresin e Popullorëve Europianë, duartrokitje të zgjatura gjatë fjalimit. Fjala e kryeministrit Berisha është ndërprerë disa herë nga duartrokitjet, ndërsa fundi i fjalimit është shoqëruar me ngritjen në këmbë të personaliteteve të larta të politikës europiane.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Rritja e pagave dhe pensioneve sipas kategorive, 800 mijë familje, përfitues

Frattini: Shqipëria ka ndryshuar, deri pak vite më parë ishte vendi i gomoneve.

Bregu: Rezultate pozitive të qeverisë në luftën ndaj korrupsionit.


Zëri i Popullit


USAID: KORRUPSIONI NË RRITJE

Nga sondazhi i USAID del se 48.5% e të anketuarve mendojnë se korrupsioni në Shqipëri është më i lartë se një vit më parë dhe se shtresa e më të korruptuarve janë ministrat, deputetët, doganierët dhe mjekët dhe se institucionet nuk janë duke bërë mjaftueshëm kundër korrupsionit.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:

Deklarat/ Frattini: Me qeverinë shqiptare, projekt për centrale bërthamore në Shqipëri.

Drejtësi/ “Basha”. Rihapet çështja: Gjykata e Lartë rrëzon vendimin për afatet.


Sporti Shqiptar


FSHF-JA E TURPËRUAR, PEZULLON 4 JAVË PEQININ

Aktet e dhunës ndaj gjyqtarëve italianë janë dënuar ashpër nga FSHF-ja, që përveç fushës gjobit dhe dy zyrtarë.


Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të kësaj gazete:
Benitez do Lorik Canën tek Liverpuli.

Vllaznia/ Keqardhje, por dhe krenarë për lojën.

Basketboll/ Tirana – Studenti sot akti i tretë final.


ShtypiDites
English Italiano Deutsch Russian Türk Greek
Big Brother Albania 6, Tirana Hotels walmart coupons Office Depot Coupons bed bath and beyond coupon kohls coupons free coupons gazeta celesi Shakespeare Quotes What is ADHD Swag Quotes